Sports

Peabody, Beverly win Northeastern Conference track meet

Roxbury, Ma. 2-11-18. Dajon Wilson of Lynn Classical High competing in the long jump at the Northeastern Confernece League Track Meet at the Reggie Lewis Athletic Center. (Owen O'Rourke)

BOSTON — Peabody and Beverly won the boys and girls divisions of the Northeastern Conference track meet Sunday at the Reggie Lewis Center.

The Tanner boys easily outpaced Somerville, 101-71 while Beverly swept past the Tanners, 100.50-59.50.

Scores are as follows

55m Dash

1, Elijah Jeffreys, Somerville (6.56); 2, Harchdy Souffrance, Everett (6.65); 3, Joe Doherty, Marblehead (6.66).

300

1, Marcus Thomas, Somerville (37.35); Anthony Spignese, Danvers (36.39); 3, Elie Kalambayi, Classical (37.38).

600

1, Phillips Magre, Somerville (1:25.19); 2, Eric Toh, Malden 9 (1.28.78); 3, Edgar Dossantos, Peabody (1:28.94).

1,000

1, Marc Alperen, Peabody (2:40.44); 2, ussama Ourich, malden (2:43.06); 3, Abrar Jalal, English (2.44.58).

Mile

1, William Ayward, Peabody (4:36.77); 2, Claudio Rocha, Peabody (4:38.57); 3, Marcos Maciel, Medford (4:38.81).

2-mile

1, Shane Braz, Peabody (10:20.42); 2, Liamk Breen, Danver (10:25.93); Ronan Fitzgerald, Somerville (10:27.61).

55-Hurdles

1, Thomaw Huber, Marblehead (8.01), Jacdkson  Anderson, Somerville (8.25); Kevin Aroke, Peabody (8.34).

4×200 Relay

1, Somerville (1:30.89); 2, Everett (1:36.40); 3, Peabody (1:36.47).

4×400 Relay

1, Beverly (3:39.55); 2, Malden (3:39.05); 3, Peabody (3:41.10).

4×800

1, Peabody (8:44.92); 2, Malden (9:02.32), 3, English (9:02.71).

High Jump

1, Magre, Somerville (6-07); 2, Juan Avelino, English (6-00); 3,  Joseph Varghese, Swampscott (6-00).

Long Jump

1, Harchdy Souffrance, Everett (20-11); 2, Kalambayi, Classical (20-02); 3, Joshua Walker, Medford (19-08).

Shot put

1, Eric DeMayo, Peabody (50-08); 2, Ryan Dumais, Marblehead (46-06); 3, Connor Ramos, Peabody (45-02).

GIRLS

55-Meter

1, Youdine Felix, Somerville (7.60); 2, Kemissa Osit, Somerville (7.73); 3, Aniya Crump, Medford (7.76).

300

1, India Ingemi, Beverly (41.41); Lily Gregory, Marblehead (43,45); 3, Lexi Bettencourt, Peabody (43.72).

600

1, Abailgrail Otterbein, Beverly (1:38.79); 2, Leah Rudolph, Gloucester (1:39.13); 3, Shelby DeGenier, Beverly (1:42.46).

1,000

1, Lilly Brennan, Peabody (3:09.37); Hannah Fitzpatrick, Revere (3:09.37); Heidi Eberhardt, Beverly (3:10.37).

Mile

1, Ashley Foley, Beverly (5:20.57); 2, Rebecca Henioni, Danvers (5:39.80); 3, Victoria Lombardi, Peabody (5:46.05).

2-Mile

1, Rachel Brennan, Classical (12:26.84); 2, Kiley DiMaro, Malden (12:31.04); 3, Carolina Johnson, Marblehead (12:31.54).

55 hurdles

1, Jackie Eloi, Somerville (8.99); Rachel Eaglin, Malden (9:05); 3, Tyler Orlandella, Beverly (9:20).

4×200 Relay

1, Somerville (1:59.19); 2, Medford (1:53.50); 3, Gloucester (1:53.94).

4×400 Relay

1, Beverly (4:11); 2, Peabody (4:10.30); 3, Malden (4:24.47).

4×800

1, Beverly (10:17.26); 2, Peabody (10:29.65); 3, Marblehead (10:43.43).

High Jump

Orlandella, Beverly (5-02); Alexa Flewelling, Peabody (5-00); 3, Jayla Blevins, Classical (4-10).

Long Jump

1,Ingemi, Beverly (16-03); 2, aitlin Marques, Gloucester (15:04); 3, Oskit, Somerville (15-02).

Shot Put

1, Shataeya Smith, Malden (31-10.75); 2, Ciara Espaillat, Swampscott (31-05); 3, Kaylee Smitrh, English (31-03).

 

More Stories From Lynn