Sports

Lynn Youth Track results

The Lynn Parks and Recreation Department’s weekly track meet attracts competitors, ages 2-18, from all over. The series, which is free and open to all, runs for one more week, Monday at 6:30 p.m. at Manning Field.
Following are Monday’s results:
Boys’ 30-meter run
1. Anthony Owumi (Lynn, 9.9 seconds)
2. Oscar Alvarez (Lynn, 10.1)
3. Llyas Gibson (Hyde Park, 21.3)
4. Maxwell Buonopane (Saugus, 26.6)
Girls’ 30-meter run
1. Nora Pawl (Lynn, 8.5)
2. Kaileigh Patterson (Nahant, 8.7)
3. Teya Smyrnios (Lynnfield, 9.2)
4. Noelle Godbout (Lynn, 10.3)
5. Madelyn Burton (Lynn, 12.5)
Girls’ 50-meter run
1. Olivia Martinez (Lynn, 8.4)
2. Emma Njigua (Lynn, 9.1)
3. Bella Owumi (Lynn, 9.2)
4. Mariah Fowler (Lynn, 9.6)
5. Adyson Duval (Saugus, 10.1)
Boys’ 50-meter run
1. Sal Afflitto (Salem, 8.1)
2. Gay Soe (Lynn, 8.3)
3. Nicholas Miller (Lynn, 8.5)
4. Kye Smyrnios (Lynnfield, 8.8)
5. Saiman Guruna (Lynn, 8.9)
Girls’ 100-meter run
1. Michayla Lawrence (Lynn, 14.3)
2. Shayla Robertson (Peabody, 16.0)
3. Cierra Johnson (Lynn, 16.8)
4. Olivia Martinez (Peabody, 17.1)
5. Adriana Osoy (Everett, 18.5)
Boys’ 100-meter run
1. Alecio DaSilva (Chelsea, 12.8)
2. Jansel Claudia (Lynn, 14.4)
3. Blaine Evans (North Reading, 16.9)
4. Nicholas Miller (Lynn, 17.2)
5. Kye Smyrnios (Lynnfield, 17.6)
Girls’ 400-meter run
1. Michayla Lawrence (Lynn, 1 minute, 28.5 seconds)
2. Shayla Robertson (Peabody, 1:30.3)
3. Cierra Johnson (Lynn, 1:30.6)
4. Olivia Martinez (Peabody, 1:38.9)
5. Kaylei Johnson (Lynn, 1:47.3)
Boys’ 400-meter run
1. Alecio DaSilva (Chelsea, 1:08.9)
2. Jansel Claudia (Lynn, 109.2)
3. Blaine Evans (North Reading, 1:30.3)
4. Gay Soe (Lynn, 1:31.8)
5. Matthew Terrien (Lynn, 1:32.6)
Girls’ 1-mile run
1. Cierra Johnson (Lynn, 7:30.6)
2. Kate Kelsey (Beverly, 7:42.0)
3. Adyson Duval (Saugus, 7:44.6)
4. Olivia Martinez (Peabody, 8:36.2)
5. Emily Terrien (Lynn, 8:43.2)
Boys’ 1-mile run
1. Kyle Kelsey (Beverly, 6:28.5)
2. Liam Crichton (Beverly, 6:41.6)
3. Jansel Claudia (Lynn, 6:51.9)
4. Sal Afflitto (Salem, 6:52.1)
5. Ryan Buonopane (Saugus, 8:30.9)
Girls’ standing long jump
1. Michayla Lawrence (Lynn, 7 feet, 8 inches)
2. Bella Owumi (Lynn, 6-2
3. Cierra Johnson (Lynn, 5-10)
4. Adyson Duval (Saugus, 5-7)
5. Olivia Martinez (Peabody, 5-6)
Boys’ standing long jump
1. Llyas Gibson (Hyde Park, 11-0)
2. Alecio DaSilva (Chelsea, 8-2)
3. Jansel Claudia (Lynn, 7-3)
4. Kevin Kelsey (Beverly, 6-5)
5. Sal Afflitto (Salem, 6-2)
Girls’ softball throw
1. Makenzie Petillo (Danvers, 61-0)
2. Kate Kelsey (Beverly, 60-5)
3. Emily Terrien (Lynn, 58-0)
4. Bella Owumi (Lynn, 57-0)
5. Olivia Martinez (Peabody, 56-6)
Boys’ softball throw
1. Sal Afflitto (Salem, 163-11)
2. Kevin Kelsey (Beverly, 128-10)
3. Liam Crichton (Beverly, 119-09)
4. Nicholas Miller (Lynn, 91-3)
5. Gay Soe (83-10)

More Stories In Sports